Všechny recepty - Zelenina a bylinky

Zelenina a bylinky

Sirup ze smrkových výhonků

Nic nového pod sluncem, nic složitého a při tom taková dobrota :-) Jestli vás baví chodit po lese, vemte si s sebou příště košík na smrkové výhonky. Je nejvyšší čas...

Semínkové krekry a „medvědí“ hummus

Malá inspirace na vydatnou svačinu :-) nejen pro medvědy :-)

Quiche

Cibulový, dýňový, s červenou řepou, růžičkovou kapustou, chřestem, květákem, se sýrem, ale i bez něj... Variant dobrých a ještě lepších náplní je spousta. A jaká zrovna provoní kuchyni u nás doma dost záleží na sezóně a na tom, co za zbytky z lednice je třeba spotřebovat.... prostě po každé jinak :-). Co už ale dost dlouho zůstává stejné je tohle těsto...

Lokše ze sladkých brambor

Byla to jen čirá zvědavost. Půjdou udělat, už tak dokonalé lokše, i ze sladkých brambor a v bezlepkové variantě? Půjdou :-) a jsou zatraceně dobré a stejně návykové jako klasika :-)

Skoro sýrová omáčka

...ale opravdu jen skoro :-) Základní surovinou jsou totiž kešu oříšky, což je jen těžko k uvěření, když omáčku ochutnáte... ta krémovitá konzistence, jemná chuť...mňam :-) A vlastně to tak úplně není ani omáčka, ale kešunéza. Jestli vás tahle dobrota okouzlila stejně  jako mě, určitě oceníte další způsob jejího použití a pokud ne, bude to pravděpodobně tím, že jste jí ještě nevyzkoušeli jako omáčku na těstoviny :-)

 

Houbovka

A je tu leden...po svátcích plných lahůdek a delikates všeho druhu  jsou tu zase „všední“ dny, kdy na vyvařování už není tolik času.  Ale dobře by se mělo jíst pořád, ne ? :-) Tahle houbovka je taaak strašně dobrá a při tom taaak strašně jednoduchá , že by byla škoda jí nevyzkoušet :-) 

Mrkvový dortík

„Mami, upečeme dotr,“ navrhuje s nadšením Anča a já se stejným nadšením souhlasím. Vždyť přece každý den je co slavit, ne?

Čoko/dýňové-vafle

Místo oblíbených ovesných, ovesných a ovesných kaší teď u nás často snídáme vafle. Třeba to zase přejde.... ale třeba taky ne... teplé vafle k snídani, mňam :-)

Hlívový hrnec

Někdy nad receptem dlouho přemýšlím a ladím detaily. Někdy se mi o něm zdá a někdy si prostě jen stoupnu k plotně a házím do hrnce to, co mi zrovna přijde na mysl a pod ruku. Vaření je kreativní činnost :-) Tady je jedna taková momentální inspirace – kombinace hlívového guláše a cizrny alla bolognese... Prostě jsem potřebovala spotřebovat zbytky z lednice a povedlo se :-)

Trojzrnné palačinky

Ani rýže, ani jáhly a ani quinoa u nás doma ještě nebyli populárnější než v téhle palačinkové podobě :-) Co na plat, na tvaru prostě záleží :-)

Omáčka/polévka z dýně

Jestli jsme to, co jíme, pak je tu velká pravděpodobnost, že se ze mě brzy stane dýně :-) Jakmile si totiž jednou tyhle krásky všech možných tvarů, velikostí a barev oblíbíte, zjistíte, že se dají využít prakticky všude - od snídaně po večeři a od polévky po dezert. A tak během podzimu a zimy nemine týden, kdy by se u nás alespoň jednou nevařilo nebo nepeklo z dýně.

(Zase) Dýňové muffiny

Teplé letní dny už jsou jen vzpomínkou, tak proč si večer trošku nepřitopit troubou? A když už je tu pomalinku ten podzim a s ním i spousta dýní.... proč zase neupéct dýňové muffiny? Od těch minulých se tyhle chuťově dost liší a jsou asi o trošku nadýchanější a voňavější.... No, ideálně zkuste obě varianty a uvidíte :-)

Salát z kořenů a s kari

Jak jen si poradit s tou spooooustou krásné zeleniny, která je teď všude... na zahradě, na trzích, ve farmářských obchodech...? Sníst? Sníst! :-) A třeba jen takhle jednoduše :-)

Květákový hrnec

Ke konci léta a na začátku podzimu nikdy nevím z čeho vařit... tedy z čeho vařit dřív. Jestli mám upéct tu krásně oranžovou dýni, uvařit omáčku z těch úžasně voňavých rajčat, naplnit papriky... Všeho je tolik tolik tolik a je to tak dobré dobré dobré :-) A tak často naházím do jednoho hrnce nebo na pekáč co mi zrovna přijde pod ruku, přidám pár dalších dobrot ze spižírny a ono to vždycky nějak DOBŘE dopadne :-)

Červená řepa

O tom, že červená řepa je skvělá i na sladké pečení, není pochyb. Komu by se ale v tomhle horku chtělo péct? Komu by se ale nechtělo mlsat? Tak snad něco na zchlazení, ne? :-)

Kešunéza... a mladé zelí

a nebo třeba salátová okurka/červené zelí/karotka/červená řepa..... ale tahle dobrota není jen zálivkou na zeleninový salát. Dá se použít i jako omáčka na těstoviny nebo třeba dip. Jinými slovy je absolutně jedno k čemu si jí dáte. Vynikající bude vždycky a se vším :-)

Tabouleh

Naše domácí verze libanonské klasiky. Místo bulguru je tu sice přirozeně bezlepkový čirok/jáhly/pohanka, prostě to, co je zrovna navařené v lednici, ale to nejdůležitější zůstává stejné... spousta bylinek a čerstvá zelenina... tedy spousta chutí a vůní léta :-)

Mrkev a kokos

Možná se to na první pohled zdá jako zvláštní kombinace, ale to jen do té doby, než ji ochutnáte :-)

Rajčatová s fenyklem a fazolemi

Omáček, hustých polévek a „gulášů“, které se červenají a voní po rajčatech není nikdy dost. Jejich příprava je jednoduchá, použití hodně variabilní a hlavně ta úžasná chuť :-) Tahle verze je ještě navíc ovoněná fenyklem, protože jak se zdá, já bez něj v poslední době prostě neumím uvařit :-)

Bezový vodní kefír

Miluju vůni a chuť bezu, ale snažit se je uchovat pomocí spousty cukru ve šťávách a sirupech mě moc neláká..... Ještě, že se bez, stejně jako ostatní bylinky, dá tak jednoduše usušit...  a jestli se u Vás doma taky zabydlel vodní kefír, není nic jednoduššího, než dát tyhle dva dohromady. Výsledkem je probiotická, lehce nakyslá limonáda s nádechem bezu. Co víc si v horkých dnech přát :-)

Ovesné s borůvkovým krémem

Tak obyčejné a jednoduché ovesné sušenky... tak křupavé... tak dobré :-) A když je namažete borůvkovým krémem, jsou tak... neodolatelné :-)

Glazovaná (jarní) zelenina s polentou

Úžasná chuť, úžasně málo práce a užasnete, za jak malou chvilku máte hotový oběd/večeři. Nic proti syrové zelenině, ale moje malá princezna jí moc nemusí, a tak se jí snažím vyjít vstříct, třeba i tímhle způsobem. A vlastně se jí ani nedivím, že jí to tak chutná, vždyť kombinace tepelné úpravy, sladkého, slaného a kyselého elementu udělá s každou zeleninou divy :-)

Růžové palačinky

Venku to hraje všemi barvami... tak proč by stejně krásně a barevně neměl vypydat i talíř, nebo tedy to, co je na něm? :-) Tyhle palačinky jsou růžové díky červené řepě a díky ní jsou i dlouho vláčné, což u přirozeně bezlepkových dobrot nebývá zase až taková samozřejmost.

Červená čočka na 100 způsobů

Nic nového pod sluncem... prostě super dobrá, zdravá a rychlá večeře nebo oběd. Zelenina se dá obměňovat podle sezóny, takže je to během celého roku zároveň i eso v rukávu pro okamžiky, kdy nevíte co uvařit... jednou s těstovinami, po druhé s (domácím) chlebem a nebo taky s jáhlami, ráží, quinoou... Možností je spousta, takže... Pojďte si hrát s červenou čočkou :-)

Barevné polevy

Když netoužíte po estetické dokonalosti konvenčních cukrářských polev, se kterými se sice krásně pracuje, jsou úžasně barevné a celkem laciné.... na druhé straně ale plné bílého cukru, ztužených tuků a umělých barviv, dá se to celé pojmout i jinak... o dost zdravěji a docela jednoduše. Jako základ poslouží kokos a o barvy se v tomhle případě postarají kurkuma, červená řepa a čaj matcha... samé super zdravé potaviny :-)

Zelená medvědí pomazánka

Kolem se všechno zelená, klíčí a kvete, a tak i já ladím své kulinářské počiny do zelena, hodně klíčím, všechno co se naklíčit jen dá, a sama jen kvetu :-). Zelená, vitamíny, enzimy a živinami vůbec nabytá pomazánka... nebo třeba dip, ale to už je na Vás, jak se rozhodnete tuhle dobrotu použít. Já jí mažu všude, kde se dá. Na jedné straně má něco společného s pestem, ale stjejně tak je trošku podobná i hummusu, prostě dobrota. Vyzkoušejte a uvidíte :-)

Medvědí krekry

Udělaly(i)  jste z něj pesto? Máte ho v mrazáku? Posledních pár dní (týdnů) ho přidáváte prakticky do všeho, co vaříte? A ještě pořád přemýšlíte kam s ním? Medvědí česnek je prostě úžasný, ale jeho sezóna není nekonečná, a tak je třeba tu chvilku kdy roste maximálně užít a využít. Já letos vsadila na sušení a na krekry a jak se zdá, nebyl to špatný nápad :-) Barevně sice tyhle krekříky nejsou tak pěkné jako jejich paprikoví kamarádi, ale chuťově... jsou stejně k sežrání :-)

Nádivka s kopřivami

A pro to, že kopřivy jsou nejlepší malinké a mlaďounké, a u nás právě takové teď jsou, je nejvyšší čas na nádivku. Sice je to jídlo velikonoční, ale mě se letos nechce tak dlouho čekat :-)

Jarní hummus

Jarní hlavně kvůli té úžasně zelené barvě, za kterou může hrášek. Za neuvěřitelně krémovitou konzistenci zase můžou bílé fazole, místo častěji používané cizrny, a ta vůně, to je máta... a nebo třeba bazalka, když se rozhodnete pro ní :-)

Cizrnový "guláš"

Všechno rajčatové, všechno, kde jsou kuličky – jak Anča říká cizrně – a všechno , do čeho se dá namočit chleba, nebo co se dá nalít na těstoviny, má u nás úspěch :-) Proč ne, jednoduchá jídla plná vůní a chutí, která se dají ohřát a jsou skvělá i druhý den, patří i mezi mé favority :-)

Růžové risotto

O blahodárných až zázračných účincích červené řepy už toho bylo napsáno docela dost. Nejvyšší čas si z ní něco zázračně dobrého a blahodárně barevného uvařit :-)

Rajská polévka...nebo omáčka?

Způsobů jak vykouzlit rajskou rajskou polévku je spousta. Můj momentálně nejoblíbenější je tenhle – spousta zeleniny, spousta chutí, vůní a skoro žádná práce :-)

Hráškový krém

Venku se toho ještě moc nezelená, tak snad alespoň na talíři, tedy v misce :-) Slaďoučký hrášek, voňavá bazalka,... mňam a třeba už to jaro opravdu co nevidět přijde a s ním všechna ta zeleň...

Čirok a avokádo

Prostě si nemůžu pomoct :-). Vždycky, když vidím nějakou, pro mě novou, potravinu/surovinu, nedá mi to a musím vyzkoušet, co všechno se z ní dá v kuchyni vykouzlit. A tak  teď u nás doma máme takové čirokové období :-). Pečeme palačinky z čirokové mouky, přidáváme čirok jako zavářku do polévek... nebo vzniknul třeba tenhle salát :-) A proč ne. Jak se zdá, čirok patří mezi super zrníčka. Je přirozeně bezlepkový a obsahem živin si nezadá s oblíbenou quinoou nebo amaranthem.

Tip na dýňový dip...

... ale taky omáčku, pomazánku nebo dresing. Způsobů, jak naložit s touhle dobrotou, je prostě spousta :-)

Dýňové muffiny

Není nad to pořídit si při sklizni na přelomu léta a podzimu takovou „menší“ zásobičku dýní. To už pak totiž nemusíte moc přemýšlet nad tím, co budete vařit... hummus s pečenou dýní jako svačinka nebo lehká večeře, k obědu dýňová polévka nebo dýňové špaldoto a jako mlsku si můžete upéct... no třeba tyhle úžasně voňavé muffiny :-)

Žluté špaldoto

Na jakou barvu máte zrovna chuť ? Ne, vážně.... vedle vůně a je barva další důvod proč se nějaké jídlo (ne)rozhodneme ochutnat nebo sníst. A u dětí to platí při nejmenším dvojnásob, soudě alespoň podle naší Anči, která když si může vybrat, dá pokaždé přednost oranžové kaši před tou „obyčejnou“ o zelených palačinkách a žlutých nanucích ani nemluvě :-). A proto, že né vždycky je chuť na červenou :-) zkuste špaldoto i ve žlutém provedení a vyměňte pro tentokrát plechovku rajčat za kousek dýně.

Červené špaldoto a kešu „parmazán“

Nic proti klasickému risottu a rýži obecně, ale proč si v podobném duchu občas nepohrát i s jinými zrníčky? Třeba se špaldou, která je v našich zeměpisných šířkách a délkách rozhodně víc doma než právě ta výše zmíněná rýže.

Čočková paštika...

nebo taky pomazánka, tapenáda, dip... prostě vynikající mazání na všechno, co se jen namazat dá :-)

Mrkvová kaše

Studené a tmavé zimní ráno bez teplé snídaně? Hrůza! Naše letošní nejoblíbenější verze ovesné kaše je právě tahle – do oranžova zbarvená mrkvovou šťávou, vonící kokosem a melasou. Při pomyšlení na takovouhle laskominu je pak i vstávání o něco příjemnější :-)

Zeleninový hrnec

Miluju jídla „z jednoho hrnce“. Ty úžasné kombinace různých surovin a jejich specifických chutí, vůní, struktury... mňam :-) A taky se při tomohle způsobu vaření neumaže moc nádobí a vůbec se to vlastně tak nějak celé vaří samo :-)

Paprikové krekry

Dokud si nepořídíte sušičku (a teď nemyslím tu na prádlo, ale vlastně je to s ní dost podobné :-)), nemáte pocit, že by vám chyběla. Je přece tolik jiných způsobů jak z „obyčejných“ surovin vykouzlit neobyčejné dobroty. No a když si sušičku pořídíte, tak se vám najednou otevře další dimenze a po prvních nesmělých pokusech najednou zjistíte, že sušíte, sušíte a sušíte... 

Papriková s rozmarýnem

Jak jinak se bránit podzimním chmurům než se lžící v ruce a následně i s plným žaludkem?

Domácí pickles- zelný salát

Absolutní základ a absolutní klasika  :-) domácího kvašení... Protože ať se podíváte na jakékoli běžně prodávané kysané/kvašené zelí, najdete na jeho obalu slovíčko pasterizováno. Tohle zaklínadlo zaručí celkem neomezenou dobu trvanlivosti produktu, ale zároveň znamená, že většina toho blahodárného, enzymy a spousta vitamínů, tedy to, kvůli čemi vlastně kvasíme, je dávno fuč. Nezbývá tedy než kvasit doma :-) Ale proč ne? Není na tom celkem nic složitého... jen na poprvé sebrat odvahu a zkusit to :-)

Zeleninová s čočkou

Ještě jednou naposledy :-)... další recept na polévku, která zahřeje po těle i na duši :-)

Ze sladkých brambor

Jo jo, je tu podzim... nic proti pouštění draka, ale to sychravo a chladno mě nebavi :-( Tak snad alespoň něco teplého do žaludku, ne? U nás je to „něco“ poslední dobou hlavně o polévkách – rychlých a jednoduchých na přípravu, a přitom výživných a dobrých tak, že se o poslední talíř skoro popereme :-)

Dýňová s vínem

Asi ta nejobyčejnější polévka z dýně, ale proč ne? V jednoduchosti je krása a to, že máte zdravou a dobrou večeři hotovou za půl hodiny taky potěší :-) Kromě lehkosti, se kterou se tahle dobrota dá vykouzlit a jemné sladkokyselé chuti, mě na ní fascinuje ta její barva – slunce na talíři/v misce :-)

Pohankovo-hlívový salát

Chutnala vám posypka na bramborovo-květákový krém? Mně (a všem ostatním u nás doma) ano,  a tak vznikl i tenhle salát :-) Dobrých, jednoduchých a zdravých jídel do krabičky prostě není nikdy dost :-)

Bramborovo-květákový krém

„Aničko, co chceš k večeři?“  „Bramborovou polívku.“ říká Anča bez zaváhání. Nic proti bramboračce, ale po třetí za sebou už ji vařit nechci...Takže to pro tentokrát zkusíme trochu jinak :-)

Červený hummus s pečenou zeleninou

Klasický hummus mi vždycky chutnal, ale nikdy se mi nelíbila ta jeho nevýrazná barva. Ještě, že je během roku pořád tolik zeleniny a bylinek, které se dají k téhle klasice přidat, a kromě krásné barvy sebou přinesou i další chuťový tón :-) Dýně, mrkev, červená řepa, petržel,... stačí si jen vybrat co vám chutná, nebo na jakou barvu máte zrovna chuť :-)

Mandlová paštika

Není z jater a s kousky mandlí. Je z mandlí a najdete v ní kousky sušených rajčat, brusinek a taky spoustu dalších lahodných a zdravých ingrediencí. Je prostě boží :-)

Mrkvová polévka/mrkvový krém

Anča se zamilovala do polévek, ale vzhledem k tomu, že venku je zase na pár dní pěkné letní počasí, nechce se mi trávit moc času u sporáku... Snažím se tak každodenní vaření udržet v následujícím rytmu: Lehce – Vlastně se to vaří samo. Já jen občas někde něco nakrájím a zamíchám a stihnu i pár dalších věcí okolo. Rychle – „Mami, já chci polívku“ nedokážu poslouchat déle než půl hodiny. Zdravě – Přečtěte si seznam ingrediencí :-) Hravě – To jako, že mi Anča může pomáhat a taky to s nadšením dělá. (Mé nadšení při mytí nádobí po společném vaření už tak velké není:-))

Polévka z cukety

Vždycky se najde (nebo spíš vlastně nenajde) nějaká ta potvora cuketa, která přeroste. Schovaná pod listem, a nebo někde jinde kde na ní není vidět, vyroste do velikosti, kdy se pak za syrova do salátů nebo jako raw špagety k omáčce už prostě nedá použít. Co tedy s ní? Buchta? Cmunda?... a nebo lehká letní polévka?

Pohádkové jáhlové placičky/bochánky...

Asi bychom měli doma s těmi pohádkami trochu brzdit. To že se Anička vidí jako princezna je ok, ale když už to přišlo i na mě :-)... Šehrezádě vždycky zbyla polovina příběhu, aby měla i následující večer co (začít) vyprávět. Byl to od ní nepochybně chytrý tah. Zachránil jí život. Mě z každého vaření taky něco zbyde a život si tím spíš zkomplikuju než zachráním :-) Ale stejně jako Šehrezáda pokračuju s tím co mám dál... Nedávno my zbyly uvařené jáhly a nechtělo se mi z nich dělat ani Jáhloto ani kaše... 

Quinoa nejen do krabičky

Venku je tak krásně, tak proč trávit u sporáku víc času, než je nezbytně nutné? Letní vaření by mělo být rychlé, jednoduché, ale při tom zdravé a dobré :-) A taky je fajn, když se jídlo dá snadno sbalit s sebou na cesty (do práce, na výlet, k vodě,...)

Čočkový salát nejen do krabičky

Nápadů na dobrá výživná a zdravá jídla, která se dají jednoduše sbalit s sebou do práce, do školy, na výlet a nebo k vodě není nikdy dost :-)

Domácí pickles-okurky

Nebo taky rychlokvašky, jak se o nich daleko častěji mluví. Nepočkají sice ve sklepě (rok,dva, tři,...) jako okurky sterilované ve sladkokyselém nálevu, ale na rozdíl od nich nám zase můžou nabídnout bakterie mléčného kvašení a nějaké ty vitamíny, které by var nepřežily.

Fermentované potraviny jsou (už zase považovány za) zdravé a domácí kvašení je docela legrace. A navíc, rychlokvašky nejen rychle kvasí, ale i jejich příprava na kvašení je docela rychlovka :-) Tak proč je alespoň jednou za sezónu nezkusit?

Ředkvičky – pesto a salát

Dělali jste domácí pickles z ředkviček a je vám líto vyhodit ty krásně zelené listy? Mě taky. Co naplat, bude pesto :-)

Není to taková divočina, jak by se mohlo na první pohled zdát. A jestli jste si někdy utrhli šťovík, sedmikrásku, mladý list pampelišky... a nebo třeba kopřivy do velikonoční nádivky, tak proč nezkusit i ředkvičkové pesto?

Domácí pickles – ředkvičky

„Já nechci ty červený. Ty pálí. Já chci ty růžový.“ vysvětluje mi Anča s vážným výrazem na tváři. Bavíme se o večeři a o ředkvičkách – syrových a... kvašených.

Bramborový salát s koprem

Tenhle salát s majonézou z vařených žloutků a spoustou kopru je způsob jak elegantně zužitkovat zbytky, které se nahromadily v lednici. Dělám ho docela často a už docela dlouho a když nad tím tak přemýšlím, seznam ingrediencí je pokaždé trochu jiný - někdy delší, někdy kratší, prostě co dům dá :-) Základem je, ale majonéza a ta zůstává pořád stejná... stejně dobrá :-)

Datlové karamelky

Nedávno se mi dostala do ruky cereální tyčinka New Bar červená řepa. Seznam použitých surovin a hlavně jeho délka mě moc nenadchnul, ale ta myšlenka, použít červenou řepu, se mi líbila. No nic... uděláme domácí :-)

Medvědí česnek a zase jedno jáhloto

Medvědí česnek a dobroty z něj už pár let patří mezi jarní klasiku. Díky bohu :-) Jeho oblíbenost ho dostala až na farmářské trhy, kde je v sezóně celkem běžně k dostání. Díky bohu :-) Loni jsme totiž s Ančou kvůli téhle úžasné bylince proběhaly lužní lesy v širokém dalekém okolí a nenašly ani lísteček. Né, že  by to nebyly zajímavé a přínosné procházky, ale ten medvěďák jsme musely nakonec koupit :-)

Jáhloto s kozím sýrem

Tak dlouho nám ležel v lednici a čekal na nějakou tu „zvláštní“ příležitost, až bylo třeba ho rychle sníst... Čersvý kozí sýr je prostě lahůdka a v jednoduchosti je krása, takže tady je jeden super jednoduchý recept :-)

Pesto ze sušených rajčat

Když máte v lednici skleničku tohohle zázraku, vykouzlit úžasný oběd, večeři, svačinku... je otázka jen několika minut ...a pár dalších ingrediencí :-)

Hlívový "guláš"

Miluju houbaření. No, po pravdě řečeno, miluju chození po lese... Spousta ušlých kilometrů a spousta hodin strávených na čerstvém vzduchu... houby jsou spíš takový bonus. Těch pár kousků na usušení, aby bylo co v zimě do bramboračky, se vždycky nějak najde, a tak přenechávám to opravdové houbaření těm opravdu zapáleným houbařům. A když chci přece jen uvařit něco z hub, zamířím do nejbližšího marketu a z chladícího boxu vylovím balíček hlívy ústřičné :-). Vlastně né já, ale Anča. Ta poslední dobou nakupuje za mě a já se až nestačím divit, co všechno se jí líbí a co všechno nám namixuje do nákupního košíku :-)

Špagetové karbanátky a dvě kaše

Tedy abychom si rozuměli, karbanátky ze špagetové dýně, která mi už pár měsíců leží ve spižírně a já né a né něco kloudného z ní uvařit...

Sedmikráskové rizoto

Né, že by hlavní ingrediencí byly sedmikrásky, ale jiný název mě nenapadá. Všechno ostatní je tak nějak moc popisné a vůbec to nevystihuje lehkost a krásu tohohle jídla :-)

Hummus z bílých fazolí

a ještě k tomu s koriandrem a s tahini, nebo taky  bez ní :-) No prostě čtěte dál a při dalším nákupu si nezapomeňte přihodit do košíku bílé fazole.

Garam masala

V jednom z obchůdků, kam chodíme nakupovat zdravější dobroty, je obrovská police plná koření, bylinek a čajových směsí. Anča ráda zkoumá ty krásně barevné krabičky a já ráda přemýšlím co s jejich voňavým obsahem. Většinou neodejdeme s prázdnou. Nedávno jsme si přinesly domů právě tuhle indickou směs, ale co s ní?

Hrachovka s hlívou

Polévek není v zimě nikdy dost :-) Tahle je jednoduchá, zdravá, sytá a dobrá, ale musíte si vzpomenout den předem a namočit si hrách.

Carrot cake

Jestli jste si jako malí rádi hráli s modelínou nebo s moduritem, je tenhle recept přesně pro Vás :-) A troubu nechte klidně vypnutou. Kombinace zimních zahřívacích potravin jako jsou mrkev, pohanka i skořice a troška té exotiky v podobě pomeranče a kokosu je dohromady prostě boží :-)

Tak trochu budapešťská

Nevíte co si namazat na Oatcakes? Zkuste třeba tuhle variantu budapešťské pomazánky ;-)

Babonová polífka – Bramboračka

Jak jinak začít s pečením vánočního cukroví, než že si uvaříte něco naprosto jiného :-) Při tom všem ochutnávání  rozlomených rohlíčků a jiných, né úplně povedených kousků, krémů, marmelád, oříšků..... mám vždycky největší chuť na polévku. Tahle je rychlá, jednoduchá, plná chutí i barev a stejně dobrá ohřátá jako zrovna uvařená.

Mrkvánky

Super sváča jen tak do ruky, a nebo taky parádní oběd, když k nim na talíř přidáte pár dalších dobrot.

Cizrna alla bolognese

Dlouho jsem si myslela, že za úžasnou chuť ragú alla bolognese může hlavně maso. Posledních pár let se ale přikláním spíš k názoru, že tahle omáčka je o bylinkách, zelenině, vínu a jejich kvalitě :-) Zkuste a uvidíte. Anča se po ní může utlouct :-)

Hummus s pečenou dýní

Anča miluje kuličky, jak říká cizrně, a pečenou dýni. No a tak se mi jednoho dne sešlo v lednici něco málo zbytků od obojího...

Rajská rajská

Absolutní klasika z rajských jablíček, která má celkem univerzální použití. Ať už z ní, ale uděláte omáčku na těstoviny, nebo sugo na pizzu nebo jí použijete k zapékání, či do ní zamícháte jinou zeleninu..... vždycky bude rajská :-) Na těch rajčatech prostě něco je :-)

Vaječno-tvarohová pomazánka

Anča miluje vajíčka a taky dost ráda mačká tlačítko „turbo“ na našem tyčovém mixéru, což v případě této pomazánky neznamená jen dobrou svačinku, ale i dobrou zábavu :-)

Glazovaná mrkev

Syrová zelenina Anče moc nejede a mixované zeleninové příkrmy jí taky nikdy nechutnaly, ale když se dá kousek pečené dýně, mrkve nebo cukety vzít do ruky, je nadšená. Labužnicky si užívá každé sousto, a když má před sebou už jen prázdný talíř, většinou se ozve: „Mami ještě.“ Co víc si přát :-)

Zelený petrželkový hummus

Anča miluje cizrnu. Mám ji tak často navařenou v lednici na pár dní dopředu a pak už  jen přidávám do všech ostatních jídel, a nebo ji Anča baští samotnou, kuličku po kuličce a labužnicky u toho pomlaskává... Momentálně mám v lednici taky několik skleniček s pestem z různých bylinek a oříšků a jelikož jsem minule psala, že přidáním pesta k čemukoli a do čehokoli se nedá nic zkazit, tady je jeden příklad za všechny.

Petrželkové pesto s kešu oříšky

Začalo to už před pár lety a každý rok je to horší a horší.... Pestománie. Na jaře, když je bylinek a natí ještě po málu, rozmixuju do pesta snad všechno zelené co se mi dostane do ruky a i přes „divokost“ některých kombinaci je výsledek většinou dost k sežrání:-). S přibývajícím hezkým počasím a dozrávající úrodou už jsem vybíravější a tíhnu ke klasice jako je petrželka, koriandr, bazalka... A letos nás Anča naučila jíst kešu. Ta jejich jemná, lehce nasládlá chuť je v kombinaci s bylinkami prostě dokonalá.