Omáčka/polévka z dýně
O vaření s radostí a radosti z vaření
Červený hummus s pečenou zeleninou
Klasický hummus mi vždycky chutnal, ale nikdy se mi nelíbila ta jeho nevýrazná barva. Ještě, že je během roku pořád tolik zeleniny a bylinek, které se dají k téhle klasice přidat, a kromě krásné barvy sebou přinesou i další chuťový tón :-) Dýně, mrkev, červená řepa, petržel,... stačí si jen vybrat co vám chutná, nebo na jakou barvu máte zrovna chuť :-)
Připravila a zapsala Eva, 03.09.2016
Suroviny a příprava
- 200 g cizrny v suchém stavu nebo 2 plechovky/sklenice sterilované
- 1 bobkový list
- 2 velké červené kapie
- 1 větší cibule
- 1 palička česneku
- Sůl (na posypání zeleniny)
- 1 lžíce olivového za studena lisovaného oleje (na upečení zeleniny)
- 6 lžic světlé neochucené tahini
- Šťáva z 1 citrónu
- 1 lžíce uzené papriky
- 4 lžíce olivového za studena lisovaného oleje
- 2 lžíce umeocta/2 zarovnané lžičky soli
Kapie rozkrojíme, vyndáme z nich semínka a rozkrájíme je na menší kousky. Cibuli oloupeme a rozkrojíme na půl. Česnek necháme být tak, jak je. Všechnu zeleninu dáme do pekáčku a trochu posolíme. Přidáme lžíci oleje, pořádně rukama promícháme a dáme péct do trouby předehřáté na 200 °C. Za půl hodiny by se kuchyní měla linout úžasná vůně a zelenina by měla být měkká. Vypneme troubu a necháme v ní zeleninu dojít a vychladnout.
Když se rozhodnete pro plechovky/sklenice, stačí cizrnu slít a část nálevu si nechat na ředění hummusu. Pokud, ale dáváte přednost tomu všechno si udělat od začátku sami... cizrnu namočíme na 12 hodin do dostatečného množství vody. Pak vodu slijeme, cizrnu ještě pořádně propláchneme a dáme jí vařit spolu s bobkovým listem a další vodou. Jestli to bude v tlakovém hrnci nebo v tom obyčejném, záleží na vás. Já to střídám :-) Uvařenou cizrnu scedíme a nálev si necháme na ředění hummusu. Necháme vychladnout
Okapanou cizrnu, pečenou zeleninu (Jednotlivé stroužky česneku vymáčkneme ze slupky.), uzenou papriku, umeocet, olej, tahini a citrónovou šťávu dáme do mísy a pročechráme tyčovým mixérem. Přidáme trochu vývaru/nálevu a mixujeme dál. Výsledná konzistence hummusu závisí na množství přidané tekutiny a každému vyhovuje něco jiného, takže přidávejte dokud nebudete spokojení :-). Mixovat se dá samozřejmě i ve velkém mixéru nebo v robotu, ale tyčák se oproti nim tak krásně a jednoduše myje :-)
Zelenina se dá upéct den předem a stejně tak cizrnu můžete mít navařenou do zásoby v lednici.