Omáčka/polévka z dýně
O vaření s radostí a radosti z vaření
Zelený petrželkový hummus
Anča miluje cizrnu. Mám ji tak často navařenou v lednici na pár dní dopředu a pak už jen přidávám do všech ostatních jídel, a nebo ji Anča baští samotnou, kuličku po kuličce a labužnicky u toho pomlaskává... Momentálně mám v lednici taky několik skleniček s pestem z různých bylinek a oříšků a jelikož jsem minule psala, že přidáním pesta k čemukoli a do čehokoli se nedá nic zkazit, tady je jeden příklad za všechny.
Připravila a zapsala Eva, 23.07.2015
Suroviny a příprava
- 200g cizrny v suchém stavu
- Petrželkové pesto z kešu oříšků
- Ume ocet nebo sůl podle chuti
Cizrnu namočíme na cca 12 hodin do dostatečného množství vody. Po té propláchneme, zalejeme čistou vodou a dáme vařit. Já ještě přidávám špetku sody, aby se cizrna uvařila o něco rychleji. V mém tlakovém hrnci to trvá 20-25 minut. Pokud si chcete tohle všechno ušetřit, vždycky je tu možnost koupit už vařenou cizrnu ve sklenici (z DM) nebo v plechovce třeba od PRO-BIO. Uvařenou nebo koupenou cizrnu slejeme a ponecháme si část nálevu nebo vody, ve které se vařila. Cizrnu rozmixujeme spolu s pestem (množstí záleží na vás) a postupně přidáváme i uschovaný vývar až dosáhneme takové konzistence, která nám vyhovuje. Kdo chce, dosolí umeoctem nebo solí a podle chuti se dají přidat i další ingredience. Pokud nemáte doma pesto nebo ho do hummusu nechcete dávat a i tak byste rádi aby váš hummus byl zelený a petrželkový, stačí k cizrně přidat několik hrstí samotné petrželky, tahini, česnek, sůl nebo umeocet podle chuti a pár lžic panenského olivového oleje a pak už jen všechno dohladka rozmixovat.
Variací na klasický hummus je nepočítaně. Tahle je krásně zelená a pokud Vaše pesto není česneková pasta je i chuťově daleko jemnější než ta klasika. Anča je s ní spokojená. Třeba budete i Vy :-)