
Omáčka/polévka z dýně
Všechno rajčatové, všechno, kde jsou kuličky – jak Anča říká cizrně – a všechno , do čeho se dá namočit chleba, nebo co se dá nalít na těstoviny, má u nás úspěch :-) Proč ne, jednoduchá jídla plná vůní a chutí, která se dají ohřát a jsou skvělá i druhý den, patří i mezi mé favority :-)
Připravila a zapsala Eva, 18.03.2017
Cizrnu namočíme do dostatečného množství vody. Cca po 12 hodinách slejeme, propláchneme, přidáme čerstvou vodu, bobkový list a uvaříme doměkka. Někdy používám tlakový hrnec a jindy zase jen ten obyčejný. A pokud se Vám nechce ani jedno, otevřete 2 plechovky s cizrnou a je to :-). Každopádně ani vývar ani nálev (v případě plechovkové varianty) nevyléváme. Bude se za chvíli hodit.
Cibuli nakrájíme na menší kousky a chvilku jí opékáme na oleji/másle. Když je krásně měkká a klidně i sem tam hnědá, přidáme trošku soli a všechno koření. Promícháme a vyklopíme do hrnce rajčata z plechu. Přilijem cca ½ litru zeleninového vývaru, přihodíme hrst sušených hub, přiklopíme poklicí a dáme vařit – na mírném plameni a asi tak za 20-30 minut by mělo být hotovo.... skoro :-) Do hrnce k zeleninovému základu přisypeme část uvařené cizrny a přilijeme i trochu vývaru/nálevu, který z vaření cizrny zbyl. Přidáme prolisovaný česnek, nějakou tu sůl a cukr/sirup/med a rozmixujeme dohladka. Ochutnáme, doladíme chutě a případně i konzistenci. Úplně na konec přisypeme zbylou cizrnu.
Cizrnový guláš, stejně jako každý jiný guláš, je nejlepší ohřívaný, prostě druhý den, když se všechny chutě krásně prolnou.
A jestli Vás hrnce plné luštěnin a jiných dobrot baví tak jako nás, koukněte sem, sem a taky sem. Všechno jsou to vlastně variace na stejné téma a všechny stojí za vyzkoušení :-)
Dobrou chuť :-)