Omáčka/polévka z dýně
O vaření s radostí a radosti z vaření
Cizrna alla bolognese
Dlouho jsem si myslela, že za úžasnou chuť ragú alla bolognese může hlavně maso. Posledních pár let se ale přikláním spíš k názoru, že tahle omáčka je o bylinkách, zelenině, vínu a jejich kvalitě :-) Zkuste a uvidíte. Anča se po ní může utlouct :-)
Připravila a zapsala Eva, 04.11.2015
Suroviny a příprava
- Asi tak 400g vařené cizrny ať už z plechovky či sklenice nebo třeba z tlakového hrnce jako v tomto receptu
- 2-3 řapíky celeru
- 1 větší mrkev
- 1 větší cibule
- 4 stroužky česneku
- Čerstvý nebo sušený tymián
- Hrst sušených rajčat
- 1dl dobrého suchého červeného vína
- 1x400g plechovka loupaných rajčat
- Pokud chcete víc omáčky, tak passata nebo ještě jedna plechovka rajčat
- Sůl
- Tmavý třtinový cukr
- Olivový olej
Nakrájíme si zeleninu-cibuli na jemná půlkolečka, česnek na drobnější kousky a celer s mrkví nahrubo. Ve stejném pořadí v jakém jsme zeleninu krájeli jí postupně naházíme na rozpálený olivový olej do přiměřeně velkého hrnce. Mícháme a mícháme a mícháme, aby se zelenina lehce opekla, ale nespálila... pak trochu osolíme a přidáme tymián. Zase párkrát promícháme a teď je ta pravá chvíle na plechovku (nebo dvě) rajčat a víno. Dusíme cca 15 minut pod pokličkou a pak ještě chvíli bez ní, aby se vypařila přebytečná voda a omáčka zhoustla. Občas promícháme. Nakonec přidáme cukr podle chuti, na malé kousky pokrájená sušená rajčata, ještě trochu tymiánu a pokud je třeba i soli a samozřejmě cizrnu. Opět použijeme pokličku a necháme omáčku chvíli odležet (už nevaříme), aby se jednotlivé chutě mohly krásně propojit. A zatím si můžme rozmyslet, s čím že to omáčku budeme vlastně podávat. Klasické boloňské ragú se neobejde bez tagliatelle (hoooodně dlouhé ploché nudle/placaté špagety). Anča je má taky ráda, ale já nerada uklízím to co z nich po našem společném stolování zbyde na stole a pod stolem... a tak volím raději menší a kratší tvary. Ale ani bageta nebo chleba nejsou špatná volba a dokonce i jáhly nebo rýže chutnají v kombinaci s touhle omáčkou skvěle. Na talíři zakápneme olivovým olejem a zasypeme čerstvými bylinkami :-)
Místo cizrny se dá použít jakákoli jiná luštěnina. Já mám ráda malou tmavězelenou čočku puy. Nemusí se namáčet. Rychle se uvaří a přitom zůstane krásně sypká.
Víno můžete vynechat, ale je to škoda :-). Alkohol se sice vypaří jakmile teplota omáčky přesáhne 80°C ( a tak si na omáčce můžou pochutnat i děti), ale ta chuť zůstane. No a jestli nemáte červené, dejte bílé. Hlavně aby bylo dobré. Svíčka, Sklepmistr, Perla Moravy... se nepočítají :-).
Celer může být i bulva-nakrájená nahrubo stejně jako mrkev. Výsledek sice není tak barevný, ale chuťově pořád skvělý.