Omáčka/polévka z dýně
O vaření s radostí a radosti z vaření
Melasovníčky
Zas až tak nestojím o dárky pod stromečkem a je mi úplně jedno jestli do Vánoc stihnu umýt okna a vymést pavučiny ze všech koutů... Chci v klidu prožít advent, strávit co nejvíc času s lidmi, které mám ráda, udělat věnec, upéct perníčky,... a taky „melasovníčky“ :-)
Připravila a zapsala Eva, 27.11.2016
Suroviny a příprava
Po loňských pohankových perníčcích bez lepku jsem to letos zkusila ještě o krůček dál... bez vajec, bez medu a bez másla. A ono to funguje :-)
- 300 g světlé pohankové mouky
- 100 g celozrnné rýžové mouky
- 50 g Rapadury/Panely (sušené třtinové šťávy)
- 100 g rýžového sirupu
- 2 lžíce nesířené melasy
- 50 g kokosového oleje
- 1 lžíce psyllia
- 1 vrchovatá lžíce kakaa
- 1 lžička sody
- 1 lžička prášku do pečiva
- 2 lžičky perníkového koření
- ¼ lžičky soli
Psyllium zalijeme 100 ml vody a necháme nabobtnat. Rýžový sirup, melasu a kokosový olej dáme do kastrůlku a pomalu zahříváme dokud se olej nerozpustí a všechno nepropojí. V míse smícháme ostatní zbylé suroviny a přidáme k nim tekutou směs i gel z psyllia. Rukama propracujeme na vláčné těsto. Kdyby se hmota nechtěla spojit dohromady, přidáme ještě nějakou tu vodu. Zabalíme do fólie a necháme v lednici den odpočinout. Před samotným pečením těsto znovu propracujeme rukama. Pokud se láme a trochu drobí, zase přidáme malinko vody, dokud není krásně vláčné. A teď už můžeme rozvalovat a vykrajovat. Perníčky pečeme asi tak 10 minut v troubě předehřáté na 150°C horkovzduch/170°C klasika bez větráku. Po vyndání z trouby necháme chvilku zchladnout na plechu a pak úplně vychladnout na mřížce. Na rozdíl od pohankových perníčků bez lepku nejsou melasovníčky tak nadýchané a měkké a konzistencí připomínají spíš sušenky.... takže ideální materiál na promazání nějakou tou marmeládou, nebo v mém případě rawidly :-) a polití... třeba kokosovým máslem. To se sice nedá použít na zdobení jako klasická bílková poleva, ale zase je o dost zdravější a chutná skvěle. A nebojte se, že by neztuhlo. Jestli máte doma kokosový olej v tuhém stavu, bude i poleva z kokosového másla držet jako přibitá :-)
Zkusila jsem perníčky potřít aquafabou, jestli i v tomhle případě nahradí vejce, ale moc velký rozdíl mezi těmi namazanými a nenamazananými jsem neschledala.
„Rawidla“
- 100 g sušených nesířených švestek
- Špetka soli
- 1-2 lžíce nesířené melasy
- 1-2 lžičky octa balsamico nebo třeba jablečného octa nebo citrónové šťávy
Švestky zalijeme vodou a necháme změknout. Jak dlouho to bude trvat, záleží na tom jak vysušené/usušené švestky máte. Po změknutí přendáme švestky do mixéru a to včetně vody, ve které se namáčely. Přidáme sůl, ocet a melasu a rozmixujeme na hladkou pastu. Co se týče množství octa a melasy, zase záleží na konkrétních švestkách a na vašich chuťových preferencích. Každopádně doporučuji přidávat obojí postupně a průběžně ochutnávat. Kdyby se stalo, že rawidla jsou na promazávání moc řídká, stačí je zahustit nějakým namletým oříškem nebo třeba jedním dvěma rozemletými melasovníčky.
Luky s Ančou jsou jednoznačně pro nepromazanou základní verzi melasovníčků, já hlasuju za rawidla a kokosové máslo. Vyzkoušejte a rozhodněte se sami :-)
Krásný advent :-)