Omáčka/polévka z dýně
O vaření s radostí a radosti z vaření
Hlívový "guláš"
Miluju houbaření. No, po pravdě řečeno, miluju chození po lese... Spousta ušlých kilometrů a spousta hodin strávených na čerstvém vzduchu... houby jsou spíš takový bonus. Těch pár kousků na usušení, aby bylo co v zimě do bramboračky, se vždycky nějak najde, a tak přenechávám to opravdové houbaření těm opravdu zapáleným houbařům. A když chci přece jen uvařit něco z hub, zamířím do nejbližšího marketu a z chladícího boxu vylovím balíček hlívy ústřičné :-). Vlastně né já, ale Anča. Ta poslední dobou nakupuje za mě a já se až nestačím divit, co všechno se jí líbí a co všechno nám namixuje do nákupního košíku :-)
Připravila a zapsala Eva, 19.03.2016
Suroviny a příprava
- 300g hlívy ústřičné
- 1 cibule
- 1 400g plechovka sterilovaných rajčat
- 1 lžíce uzené papriky
- 1 lžička kmínu
- Sůl
- Pár lžic dobrého olivového oleje nebo másla
- Zeleninový vývar v kostce nebo sypaný
- Stroužek česneku
- Majoránka
- 1 lžička tmavého třtinového cukru
- 1 plechovka sterilovaných fazolí – na barvě a velikosti nezáleží
- Něco zeleného na ozdobu – na tom rozhodně záleží :-)
Cibuli nakrájíme na tenoučká půlkolečka a hlívu na drobné proužky. V hlubším hrnci rozehřejeme olej/máslo a osmahneme na něm cibulku dosklovita. Přidáme uzenou papriku a podrcený kmín a chviku opékáme. Přisypeme hlívu a špetku soli a mícháme a mícháme až hlíva pustí trochu šťávy. Pak je čas na rajčata, trochu vody (tak 2dcl) a zeleninovou kostku/sypký bujón. Přivedeme k varu. Stáhneme plamen a pod pokličkou necháme 30 minut probublávat. Občas odklopíme a promícháme a pokud je třeba, přilejeme další vodu – né moc. Nechceme polévku, ale hustou omáčku. To zajistí rajčata, která se rozvaří, a další zahušťování, jako třeba přidání mouky, už není třeba.
Na konec přidáme fazole (Pokud jsou z plechovky, tak klidně i s částí nálevu), utřený/rozmačkaný stroužek česneku, hooodně majoránky a trošku cukru - a nebo vůbec žádný, jestli dáváte přednost kyselejší chuti. Promícháme a necháme pod pokličkou chvíli odstát.
Guláš je dobrý hned jak se sundá z plotny, ale když ho necháte odležet/uležet/proležet do druhého dne, je ještě lepší.