Omáčka/polévka z dýně
O vaření s radostí a radosti z vaření
Quinoa nejen do krabičky
Venku je tak krásně, tak proč trávit u sporáku víc času, než je nezbytně nutné? Letní vaření by mělo být rychlé, jednoduché, ale při tom zdravé a dobré :-) A taky je fajn, když se jídlo dá snadno sbalit s sebou na cesty (do práce, na výlet, k vodě,...)
Připravila a zapsala Eva, 30.06.2016
Suroviny a příprava
- 200 g quinoy v suchém stavu (bílá/černá/červená nebo jejich směs)
- 300 ml vody/zeleninového vývaru
- ½ lžičky soli
- 100-200 g čerstvého sýra (Ráda používám Bio Matyldu.)
- 1 vrchovatá lžíse domácího zeleného pesta - třeba petrželkové
- 1 mladá malá cuketa
- Klíčky - mungo, červená čočka,...
- Za studena lisovaný olivový olej
Quinou spaříme vařící vodou a ještě propláchneme studenou. Dáme do hrnce spolu s dalšími 300 ml vody/vývaru a solí a pod pokličkou vaříme na mírném plameni dokud se všechna tekutina nevstřebá. Vypneme přívod tepla a necháme 10 až 15 minut dojít.
Přidáme čerstvý sýr a pesto a pořádně promícháme. Když se vám podaří pracovat s ještě vlažnou quinoou, bude míchání jednodušší než když jí máte uvařenou do zásoby a vyndali jste ji právě z lednice. To pak vyžaduje trochu trpělivosti :-). Přisypeme klíčky, přilijeme trochu oleje, popřípadě dosolíme a nakonec do salátu opatrně zamícháme i nudličky z cukety. Té stačí odkrojit oba konce a za pomoci škrabky na zeleninu z ní odškrabávat tenoulinké plátky. Cuketu při škrábání postupně otáčíme dokud nám v ruce nezbyde jádro ve tvaru dlouhatánského kvádru. Čím mladší a menší cuketa, tím líp. Ne, a opravdu není třeba jí nijak tepelně upravovat :-). Mladé cukety jsou nejlepší syrové.
Quinoa je v posledních letech stále populárnější. Asi to bude souviset s vysokým obsahem bílkovin, vápníku, železa... Dokonce mají v sobě tahle malá zrníčka i všech 8 esenciálních aminokyselin, které jsou jinak v rostlinné říši jen občas k sehnání takhle pokupě (Další vyjímku tvoří třeba konopné semínko, amaranth, spirulina,...).
V kuchyni ji střídám a zaměňuji s jáhlami. Jak základní způsob úpravy tak možnostmi použití jsou si totiž dost podobné. Jáhly sice nejsou tak bohaté na bílkovny, ale zato jsou o dost levnější a domácí a zdravé a dobré jsou taky :-)