
Omáčka/polévka z dýně
Cibulový, dýňový, s červenou řepou, růžičkovou kapustou, chřestem, květákem, se sýrem, ale i bez něj... Variant dobrých a ještě lepších náplní je spousta. A jaká zrovna provoní kuchyni u nás doma dost záleží na sezóně a na tom, co za zbytky z lednice je třeba spotřebovat.... prostě po každé jinak :-). Co už ale dost dlouho zůstává stejné je tohle těsto...
Připravila a zapsala Eva, 25.02.2018
Jestli máte doma mlýnek na obilí, není nic jednoduššího než smíchat 250 g pohankových krup s lněným semínkem a semlít je dohromady. Pokud mlýnek nemáte, což je asi pravděpodobnější, lněné semínko umeleme/rozmixujeme na jemno a smícháme s pohankouvou moukou. Přidáme sůl, na kostičky pokrájené máslo a rukama propracujeme na drobivou směs. Přilijeme vodu a vypracujeme vláčné těsto. Ze začátku se té vody může zdát moc, ale lněné semínko si s ní během chvilky poradí. Těsto zabalíme do fólie a necháme pár hodin (nebo klidně i pár dnů) odležet v lednici. No a když přijde čas na quiche, stačí těsto rozválet a dát do formy. Z uvedeného množství surovin je dost těsta na velkou 28cm koláčovou formu. A co se týče pečení, záleží hlavně na náplni. Pokud by jí příliš dlouhé pečení nesvědčilo, je lepší předpéct korpus „naslepo“ zakrytý pečícím papírem a zatížený suchými fazolemi (nebo jinými luštěninami určenými pro tento účel). Když dlouhý pobyt v troubě náplni nevadí, je možné jí nalít na těsto hned a upéct společně, jako třeba v případě quiche s červenou cibulí :-)
Quiche z červené cibule
Cibuli oloupeme a rozkrájíme na půlkolečka. V hlubší pánvi necháme lehce zkaramelizovat a pak i pochladnout. Přidáme koření, sůl, vejce, smetanu a pořádně promícháme. Nakonec přisypeme i pokrájená rajčata a rozdrobený/nastrouhaný sýr. Náplň nalijeme na těsto rozválené do koláčové formy a dáme tak na hodinku péct do trouby předehřáté na 150°C horkovzduch(170°C klasika bez větráku).
22.01.2019, autor: LucieMáte tip, jak bych v receptu mohla nahradit máslo? Děkuji
18.06.2018, autor: LucieÚžasné recepty,dekuji