Omáčka/polévka z dýně
O vaření s radostí a radosti z vaření
Červené špaldoto a kešu „parmazán“
Nic proti klasickému risottu a rýži obecně, ale proč si v podobném duchu občas nepohrát i s jinými zrníčky? Třeba se špaldou, která je v našich zeměpisných šířkách a délkách rozhodně víc doma než právě ta výše zmíněná rýže.
Připravila a zapsala Eva, 13.01.2017
Suroviny a příprava
- 250 g špaldových zrn
- 1 cibule
- 4 stroužky česneku
- Sůl
- 1 lžička Provensálského koření
- 1 dl dobrého suchého bílého vína
- 1 plechovka sterilovaných rajčat
- Dobrý panenský olivový olej
- Cca 500 ml slabšího zeleninového vývaru nebo stejné množství vody a 1 bujónová kostka
- 1 lžička cukru/medu/sirupu
- Vařená cizrna/ fazole
- Zelené pesto nebo bylinky
- Parmazán a nebo kešu „parmazán“
Špaldu zalijeme dostatečným množstvím vody a na chladnějším místě jí necháme 8 – 10 hodin (ale klidně i o něco déle) koupat. Když přijde čas na přípravu špaldota, zrníčka slijeme, propláchneme a dáme na chvíli okapat. Mezi tím rozehřejeme v hlubší pánvi olej a osmahneme na něm nadrobno nakrájenou cibuli i česnek. Když je zelenina lehce orestovaná, přidáme koření, větší špetku soli, okapaná špaldová zrníčka a ještě chvíli mícháme. Přilijeme víno a rajčata z plechovky a zase párkrát promícháme. Nakonec nalijeme do pánve i vývar a přiklopíme poklicí. Na středním plameni a za občasného promíchání necháme bublat asi tak 40-50 minut, prostě dokud nejsou zrníčka na skus příjemně měkká a omáčka tak akorát hustá. Přidáme lžičku něčeho sladkého (to kvůli kyselosti rajčat) a cizrnu nebo fazole. Promícháme a podáváme... třeba s petrželkovám pestem a pořádnou lžící kešu „parmazánu“ :-)
Špaldoto patří k jídlům, která jsou druhý, třetí,... den snad ještě lepší než čerstvě uvařená. Dá se tak s klildným srdcem připravit dopředu, a pak už jen elegantně přihřát, když přijde hlad :-) A ano, cizrna se dá použít z plechovky :-) a klidně přidejte i část nálevu, špaldoto bude ještě o trošku krémovitější.
Místo špaldy se dají použít i jiná zrníčka. Když nepočítám rýži, vynikající je třeba ječmen.
Kešu „parmazán“
- 150 g kešu oříšků
- 1 lžíce lahůdkového droždí
- 1 lžička sušeného česneku
- 1 lžička sušené cibule
- ¼ lžičky soli
Oříšky opražíme, necháme pochladnout a spolu s ostatními ingrediencemi rozmixujeme najemno. V uzavřené nádobě a v lednici vydrží docela dlouho. U nás ale tahle dobrota mizí dost rychle. Dá se totiž sypat prakticky na všechno :-)