
Omáčka/polévka z dýně
Super sváča jen tak do ruky, a nebo taky parádní oběd, když k nim na talíř přidáte pár dalších dobrot.
Připravila a zapsala Eva, 12.11.2015
Mrkev si očistíme, ale není třeba jí loupat. Nakrájíme na větší kusy a dáme na pár minut nad páru. Měkkou mrkev necháme chvíli pochladnout a pak jí přendáme do dostatečně velké mísy. Přidáme nadrobno pokrájenou cibuli, sůl, kopr, lahůdkové droždí a olej a tyčovým mixérem se pokusíme všechno pořádně propojit. Viditelné kousky jednotlivých surovin nejsou na závadu. Nechceme pyré, ale zeleninový základ pro burger. Přidáme oříšky, no a teď začne ta pravá legrace. Kolik cizrnové/hrachové mouky??? Tolik aby hmota držela pohromadě a daly se z ní uplácat karbanátky, ale zase né příliš mnoho. Čím víc mouky, tím sušší a tužší jsou mrkvánky po upečení. Takže pokud máte rádi šťavnatý a vláčný burger, snažte se to nepřehnat. Je to sice piplačka, ale stojí za to :-)
Hmotu na mrkvánky necháme chvíli odpočinout a mezi tím si zapneme troubu na 200°C a plech vyložíme pečícím papírem. Z mrkvové hmoty tvoříme kuličky, které na plechu zploštíme do tvaru karbanátku. Lepí se to, ale jde to :-). Pečeme 30-40 minut. Mrkvánky by pečením neměly moc změnit barvu, jen na povrchu popraskají a vytvoří se kůrčička. A zatím co trouba peče, si můžeme připravit omáčky/dipy. Na obrázcích jsou tyhle dva:
Jogurtový dip
Všechny ingredience prošleháme metličkou, aby se spojily a je hotovo.
Medovo-hořčičný dip
Všechny ingredience prošleháme metličkou, aby se spojily a je hotovo.
Bylinky i oříšky se dají různě obměňovat a mrkev rozhodně není jediná zelenina, ze které se dá podobný burger uplácat. Výborná je i červená řepa (vařená, pečená mebo pařená :-)) nebo třeba pečená dýně a ani kombinace (pařeného) celeru a hrubě nastrouhané syrové cukety není marná...