Omáčka/polévka z dýně
O vaření s radostí a radosti z vaření
Mrkvová polévka/mrkvový krém
Anča se zamilovala do polévek, ale vzhledem k tomu, že venku je zase na pár dní pěkné letní počasí, nechce se mi trávit moc času u sporáku... Snažím se tak každodenní vaření udržet v následujícím rytmu: Lehce – Vlastně se to vaří samo. Já jen občas někde něco nakrájím a zamíchám a stihnu i pár dalších věcí okolo. Rychle – „Mami, já chci polívku“ nedokážu poslouchat déle než půl hodiny. Zdravě – Přečtěte si seznam ingrediencí :-) Hravě – To jako, že mi Anča může pomáhat a taky to s nadšením dělá. (Mé nadšení při mytí nádobí po společném vaření už tak velké není:-))
Připravila a zapsala Eva, 14.08.2016
Suroviny a příprava
- ½ kg mrkve
- 1 větší cibule
- 1 lžička tmavého třtinového cukru
- 2 lžíce kokosového za studena lisovaného oleje
- 1 lžíce sladkého kari
- 150 g červené loupané čočky
- 1 l slabšího zeleninového vývaru a nebo 1 l vody + 1 lžíce sypkého zeleninového bujónu, což je tentokrát i moje volba :-). Nejčastěji používám Würzl nebo ten, který prodává dm.
- Citrón/limetka na pokapání
- Zelené bylinky na posypání
- Sůl
Cibuli oloupeme a nakrájíme třeba na půlkolečka. Mrkev, pokud vypadá hezky a je mladá, loupat nemusíme, ale nakrájíme jí taky, třeba na kolečka. (Velikost a tvar kousků mrkve a cibule nejsou až tak důležité. Nakonec se stejně bude všechno mixovat :-)) Obojí osmahneme na kokosovém oleji a to důkladně. Mám tím na mysli 5 až 10 minut, kdy za přispění tepla, tuku a občasného promíchání cibule zesklovatí, mrkev lehce zkaramelizuje a obojí krásně zesládne. Pro ještě sladší tón přidáme lžičku cukru a spolu s ní i velkou špetku soli. Zase promícháme. Přisypeme kari a jak jinak... znovu promícháme. Přidáme propláchnutou čočku a samozřejmě opět párkrát promícháme. Zalijeme vodou a přidáme i lžíci bujónu. Přivedeme k varu. Přiklopíme poklicí a na středním plameni (Mám doma sice elektriku, ale nevím jak jinak to napsat:-)) necháme bublat. Když použijete půlenou čočku, bude po 20 minutách už dávno krásně rozvařená. V případě, že máte celou čočku, budete možná muset ještě tak 10 minut počkat. Nakonec polévku rozmixujeme ponorným mixérem a dosolíme podle chuti. Z výše uvedeného množství ingrediencí vznikne opravdu hustá polévka, tedy spíš krém, která se samozřejmě dá naředit podle vašich chutí, přání a preferencí. Každopádně mi připadá super posypat jednotlivé porce zelenými bylinkami (na obrázku je koriandr.) a pokapat citronem nebo limetkou. Jednak to hezky vypadá, taky to zajímavě chutná a v neposlední řadě se přidáním vitamínu C (jak z bylinek tak z citrónu) zvýší vstřebatelnost živin.
A kdybyste se přece jen při přípravě téhle polévky trochu zapotili, klidně si jí vychutnejte teprve až vychladnete vy i polévka. Za studena je taky super :-)
A ještě poznámka pro milovníky ostrých chutí, nebojte se přidat chilli papričku. Já to mám doma zakázané, ale sama za sebe bych tam určitě alespoň jednu dala :-)