
Omáčka/polévka z dýně
Úžasná chuť, úžasně málo práce a užasnete, za jak malou chvilku máte hotový oběd/večeři. Nic proti syrové zelenině, ale moje malá princezna jí moc nemusí, a tak se jí snažím vyjít vstříct, třeba i tímhle způsobem. A vlastně se jí ani nedivím, že jí to tak chutná, vždyť kombinace tepelné úpravy, sladkého, slaného a kyselého elementu udělá s každou zeleninou divy :-)
Připravila a zapsala Eva, 14.05.2017
Z fenyklu odkrojíme jemné zelené „lístečky a dáme je stranou, Zbytek bulvy rozkrojíme vertikálně na dvě poliviny a každou pokrájíme na plátky. Ředvičky zbavíme konců a rozkrájíme podle velikosti buď na čtvrtinky nebo na osminky. V pánvi rozehřejeme trošku (přepuštěného) másla nebo olivového oleje a zeleninu na něm pomalu opékáme. Když je zelenina měkká. Vypneme přívod tepla přidáme med (nebo jiné sladidlo podle výběru) a slaný element v podobě soli jako takové nebo shoyu/tamari omáčky/coconut aminos a promícháme. Na závěr přilijeme ocet a za průběžného míchání ho necháme odpařit. Podáváme... třeba s polentou, vejcem a sypeme parmazánem z vlašských ořechů a na drobno posekanými „lístečky“ fenyklu.
Polenta
Do vroucí vody vsypeme kukuřičnou krupici a stáhneme přívod tepla na minimum. Za neustálého míchání čekáme na okamžik, kdy se z téhle hmoty stane kaše, což trvá něco kolem minuty. Pak přidáme miso a máslo nebo olej a znovu mícháme, aby se miso pasta rozpustila. Podle chuti můžeme přidat sůl. Necháme chvilku dojít pod poklicí a podáváme. Pokud nefandíte miso pastě, dá se tenhle zázrak samozřejmě vynechat. Místo vody je pak ale lepší použít zeleninový vývar a trošku soli, aby chuť polenty nebyla mdlá.
„Parmazán“ z vlašských ořechů
Oříšky opražíme, necháme pochladnout a spolu s ostatními ingrediencemi rozmixujeme najemno. Báječné a báječně jednoduché :-)