
Omáčka/polévka z dýně
Seznam ingrediencí je trošku delší, uznávám. A jeho pestrost by mohla připomínat Povídání o pejskovi a kočičce jak si dělali dort, uznávám, ale břicho vás bolet nebude, nebojte :-) Testováno v několika várkách a to nejen na dětech :-)
Připravila a zapsala Eva, 16.09.2016
Začala bych s tím pyré, a to klidně pár dní předem... Možností jak k němu dospět je určitě víc, já zvolila tuhle. Cca 3 menší řepy oloupeme, rozkrájíme na kousky, podlijeme troškou vody, přidáme špetku soli a pod pokličkou uvaříme do měkka. Rozmixujeme a necháme vychladnout.
Pyré smícháme s olejem, octem, melasou, kávou a vejci a pořádně prošleháme. Pro jaká vejce se rozhodnete je na vás. Všechny tři verze fungují v receptu stejně. Slepičí asi není třeba nijak upřesňovat a komentovat, u těch ostatních si dovolím malou poznámku. Pro chia „vejce“ potřebujeme 2 lžíce chia semínek, která můžeme, ale nemusíme namlít. Každopádně je zalijeme 6 lžícemi vody, promícháme a necháme nabobtnat. V případě lněných „vajec“ je postup i množství všech surovin stejné, ale semínka je opravdu třeba namlít.
Všechny ostatní ingredience, které nám zbyly, smícháme a přidáme k mokrému základu. Promícháme, a kdyby bylo těsto náhodou tužší, přidáme další kávu nebo vodu. Toho přidávání tekutin se nebojte. Je lepší, když je těsto spíš řidší a trošku teče, než aby v něm stála lžíce. Nejsou to muffiny z klasické pšeničné/špaldové mouky, tady je to bez lepku, a tak i pravidla hry jsou trochu jiná :-). Přendáme/přelijeme do košíčků na muffiny a v troubě předehřáté na 150 °C (horkovzduch) pečeme cca 35 minut. Necháme trochu pochladnout ve formě a pak úplně zchladnout mimo ní, třeba na mřížce.
Díky červené řepě zůstanou muffiny dlouho vláčné a díky mletým mandlím nadýchané. Prostě lahoda a pohoda :-)
Na obrázku jsou muffiny polité kokosovým jogurtem a ta druhá verze je zdobená domácí čokoládou z poloviční dávky. V obou případech je finální posyp práškek ze sušené řepy, ale jakákoli jiná varianta bude taky určitě super :-)
A jestli jste dobrodružné povahy a rádi experimentujete s různými druhy mouky, rozhodně zkuste část té rýžové nebo pohankové vyměnit řeba za teffovou, čirokovou,...
Dalo by se toho napsat ještě spoustu, o řepě a její úžasné zemité chuti, o ostatních ingrediencích a o tom jak jsou dobré, zdravé,.... ale to by vás to už určitě začalo nudit a mě asi taky :-)