Mandlové mléko

Beru v obchodě do ruky krabici mandlového mléka. Jednou za čas mě totiž přepadne pocit, že bych si mohla zjednodušit život. Nemyslet na to, že když chci mandlové mléko ráno k snídani musím ty mandle den předem namočit... Taky se mi vybaví jak mi Anča pomáhá a jak budu uklízet nejen po sobě, ale i po ní :-) Pak si ale přečtu podezřele dlouhé složení výrobku, kde jsou slova, o kterých ani nechci vědět co znamenají. Podívám se na cenu. Krabici vrátím a jdu namočit mandle :-)

Připravila a zapsala Eva, 16.05.2016


Suroviny a příprava

Při domácí výrobě jakéhokoli ořechového mléka je seznam potřebného kuchyňského náčiní rozhodně delší než seznam použitých ingrediencí a je to jednodušší a rychlejší než se může na první pohled zdát. Nenechte se odradit délkou tohoto textu :-)

  • Mísa – nejlepší je se zobáčkem ať se toho při přelévání moc nevycáká
  • Plátýnko/lněná nebo bavlněná utěrka/pytlík na výrobu ořechového mléka
  • Cedník
  • Stěrka
  • Trychtýř
  • Výkonný (vysokorychlostní) mixér
  • Minimálně 2 šikovné ruce

Jestli ořechy, oříšky a semínka před konzumací  na několik hodin namočit do vody nebo ne, toť otázka. Na jedné straně se dozvíte, že jednoznačně ano a dokonce by to měla být voda lehce slaná nebo kyselá a na straně druhé je tu samozřejmě opačný názor. Zastánci namáčení tvrdí, že z ořechů/oříšků/semínek je třeba odplavit inhibitory (jako je třeba kyselina fytová), které nenechají semíko vyrůst pokud není v tom správném (vlhkém) prostředí a nám nedovolí vzít si z něj ty potřebné živiny. Zastánci nenamáčení zase argumentují tím, že dlouhodobým namáčením se z ořechů/oříšků/semínek vyplaví většina ve vodě rozpustných vitamínů, a že inhibitory (jako je třeba kyselina fytová) jsou v určité míře pro tělo potřebné a nezbytné. Kdo se v tom má vyznat?

Pravdou je, že namočené mandle jsou lahůdka, soudě alespoň podle naší Anči, která jich dokáže sníst na posezení hromadu a pravda taky je, že umixovat mandlové mléko z nenamočených mandlí  by šlo asi dost ztěžka. Takže minimálně v tomhle případě... si namočíme mandle :-)

  • 150g sladkých mandlí – když budou nepasterizované tak super a když budou bio ještě líp, ale dobře poslouží i ty z nejbližšího marketu
  • Špetka soli
  • Voda

Mandle namočíme do dostatečného monožstí vody a necháme je 8-12 hodin koupat. Pak vodu slijeme. Mandle pořádně propláchneme a necháme okapat. Kdo chce extra super speciál mandlové mléko, tak si procvičí jemnou motoriku prstů při loupání jednotlivých mandliček, ale rozhodně to není nutnost. Mléko je dobré i tak :-) Mandle přesypeme do mixéru, přidáme cca 500ml vody, sůl a rozmixujeme dohladka. Doba mixování je přímo úměrná výkonnosti mixéru.

Přes mísu dáme cedník a do cedníku rozprostřeme utěrku. Vlijeme zozmixované mande. To co v mixéru zbylo seškrábneme stěrkou, spláchneme cca 250ml vody a přilejeme k mandlové drti do cedníku. Utěrku vezmeme za všechny 4 rohy a zatočíme. Vší silou vymačkáme tak moc tekutiny kolik jen jde. V míse se nahromadí mandlové mléko a v utěrce zbyde mandlová drť.

Mléko nalijeme do čisté lahve a uzavřeme. V lednici by mělo vydržet 3 až 4 dny. To jak dlouho bude v dobré kondici je závislé na čistotě sklenice, použitého náčiní a našich rukou, na tom jak často sklenici budeme otevírat (raději mléko hned na začátku naleju do několika menších skleniček než do jedné velké) a samozřejmě na kvalitě vody. Ideální je z vlastní studny/studánková, ale s kohoutkovou to jde taky :-)  Jestli máte filtr, tak ho určitě použijte.

Z uvedeného množství mandlí a vody vychází cca ¾ litru mléka s výraznou chutí a krémovitější konzistencí. Pokud by vám to nevyhovovalo, přidejte další vodu. A naopak, kdyby se vám hodila mandlová smetana, uberte množství vody už při mixování.

A co s mandlovou drtí? Upečte si třeba jarní jahelník s rebarborou a jahodami  :-) Drť se dá zamrazit tak jak je a použít při pečení, do/na kaše,.... nebo, a to je i můj oblíbený způsob, usušit. Jde to v troubě, v sušičce a taky jen na talíři, který postavíme na topení nebo na sluníčko. Dobře proschlá drť je lehounká a tak nějak šustí. Já jí většinou rozmixuju najemno a používám místo části mouky při pečení nebo naopak do různých nepečených tyčinek a kuliček na zahuštění.

Komentáře

* Údaje označené hvězdičkou jsou povinné