Omáčka/polévka z dýně
O vaření s radostí a radosti z vaření
Teffové sušenky
Prostě jsme si s Ančou koupily další razítka a musely je hned vyzkoušet :-) No a já si ještě k tomu koupila tmavou teffovou mouku...
Připravila a zapsala Eva, 23.03.2016
Suroviny a příprava
- 150g burákového másla
- 100g rýžového sladu (nebo jiného tekutého sladidla)
- 100g celozrnné rýžové mouky
- 100g tmavé teffové mouky
- ¼ - ½ lžičky soli – záleží jak slané je burákové máslo
- ½ lžičky vanilky
- Šťáva a kůra z poloviny citrónu
- 2 chia vejce (2 lžíce chia semínek + 6 lžic vody)
- Hrst rozinek
Chia semínka zalijeme vodou a necháme být. Za pár minut se z téhle směsi stane gel – chia vajíčko. Burákové máslo a rýžový slad dáme do kastrůlku a zahříváme dokud se nepropojí. Přidáme vanilku, sůl, kůru i šťávu z citrónu a chia vajíčka. V míse smícháme obě mouky a přilejeme k nim tekuté ingredience a přisypeme rozinky, které můžeme pokrájet nadrobno. Rukama vypracujeme těsto. Pokud nedrží dobře pohromadě, přidáme ještě trochu vody nebo citrónové šťávy. Výsledkem by měla být „modelína“, ze které půjdou krásně udělat kuličky. V mém připadě jich bylo 20 po 30g. Pečeme cca 15 minut v troubě předehřáté na 160°C (horkovzduch). Po upečení necháme ještě pár minut pochladnout na plechu. Pak přendáme na mřížku. Po upečení jsou sušenky krásně křupavé, s přibývajícím věkem zvláční. Ani jedno není na škodu :-)
Pokud jste s teffem ještě nepracovali, určitě mu dejte šanci, hlavně jestli se snažíte omezit lepek. Teff je přirozeně bezlepková pseudoobilovina (V kuchyni se s ním zachází jako s obilím, ale obilí to není.) a vysoký obsah bílkovin, železa, vápníku a vlákniny se taky docela hodí, nemyslíte? Není to sice úlpně lokální záležitost, pěstuje se hlavně v Africe, ale to není ani banán nebo pomeranč :-).