Omáčka/polévka z dýně
O vaření s radostí a radosti z vaření
Sezamovo-čokoládové sušenky
Měly být z burákového másla a promazané marmeládou... Domácí burákové máslo snědl Luky a marmeláda zmizela v palačinkách. Ale rychlost, kterou tyhle sušenky ubývají z krabičky mě přesvědčila o tom, že všechno je tak, jak má být. A peanut butter cookies holt budou až někdy příště :-)
Připravila a zapsala Eva, 17.03.2016
Suroviny a příprava
- 200g ovesných vloček
- 70g tahini
- 30g panenského kokosového oleje
- 80g rapadury (sušené třtinové šťávy)
- 1 vrchovatá lžíce kakaa
- ½ lžičky jedlé sody
- ½ lžičky soli
- ½ lžičky mleté vanilky
- ½ lžičky sušené citrónové kůry
- 1 chia vejce (1 lžíce chia semínek + 3 lžíce vody smíchat a nechat chvilku bobtnat)
- 2 lžíce loupaných sezamových/konopných semínek
Vločky rozmixujeme na jemnější konzistenci. Z části se stane mouka, ale sem tak jsou vidět větší kousky. Přesypeme do mísy a přidáme všechny ostatní suché/sypké ingredience až na rapaduru. Tu necháme společně s tahini a kokosovým olejem rozpustit – malý kastrůlek, mírný plamen a občas zamíchat. Vzniklou hmotu přelijeme k vločkám a přihodíme i to jedno chia vejce. Všechno promícháme. Ze začátku stačí stěrkou nebo lžící, ale po chvilce je lepší ušpinit si ruce :-) Z těsta děláme kuličky, které položíme dál od sebe na plech vyložený pečícím papírem. Mě vyšlo 16 kousků po 30g. Dnem skeničky/hrnečku rozplácneme každou kuličku těsta do tvaru sušenky. Pečeme cca 20 minut v troubě předehřáté na 160°C. Necháme chvilku pochladnout na plechu a pak opatrně přendáme na mřížku, kde necháme vychladnout úplně.
Při skousnutí sušenky krásně křupnou a když k nim přivoníte... alespoň já si vzpomenu na Vánoce a na pracny. A kdyby to křupání na vás bylo málo, dejte vychladlé sušenky znovu na plech a znovu do trouby a bez předehřívání jim ještě tak na deset minut zatopte. Pak troubu vypněte a sušenky v ní nechte vychladnout.
Tohle mlsání je nejen dobré, ale troufnu si říct i zdravé. Sezamové semínko, ze kterého se vyrábí tahini, je vlastně taková vápníková bomba, stejně jako třeba mák. Rostlinné zdroje vápníku se navíc považují pro náš organizmus za lépe vstřebatelné než ty živočišné. Ovesné vločky mají zase v rukávu esa jako vitamíny skupiny B (nervy a tak :-)), vysoký obsah bílkovin a vlákniny (obojí v praxi znamená, že vám dlouho vydrží pocit jak dobře jste se najedli a nepotřebujete mlsat nic dalšího), železa, vápníku... Rapadura je jedno z těch zdravějších sladidel a o blahodárných účincích kokosového oleje ani nemluvě. Nepražené kakao a chia semínka jsou kapitola sama pro sebe. Prostě zdravá svačinka :-)