Třešňová limonáda

Trochu sladká, trochu nakyslá a trochu voní mateřídouškou. Lehce probiotická a těžce návyková... Jestli už vám docházejí nápady co s letošní úrodou třešní, tohle je taky způsob jak jí zpracovat :-)

Připravila a zapsala Eva, 17.07.2016


Suroviny a příprava

Množství uvedených surovin počítá s jednu litrovou sklenicí/lahví a rozhodně není nijak závazné. Celkem všeho můžete dát více nebo méně, prostě jak vám to bude vyhovovat :-)

  • Třešně - cca 300 g
  • Voda
  • NEPASTERIZOVANÝ med - 1 až 2 lžíce
  • Mateřídouška nebo jiné bylinky - pár snítek

Třešně vypeckujeme a nasypeme do vymyté sklenice/lahve. Jestli máte vlastní úrodu, asi bych se nezdržovala s jejich oplachováním – čím méně mytí a mycích prostředků, tím větší šance, že na ovocných slupkách zbydou i bakterie, které nastartují kvašení. V případě kupovaných třešní trocha vody neuškodí a o začátek fermentace se budou muset postarat mikroorganizmy, které jsou v nepasterizovaném (raw/surovém/tepelně neošetřeném medu a u vás (a samořejmě i u nás :-)) doma. Že doma žádné nemáte? Ale máte, nebojte :-).

Do sklenice k třešním přidáme med, mateřídoušku a všechno zalijeme vodou. Stejně jako při kvašení zeleniny (ředkvičky, okurky), i tady platí, že čím méně je voda upravená, tím lépe. Ideální je vlastní studna nebo nejbližší studánka, ale i kohoutek funguje dobře :-).

Hrdlo sklenice/lahve zakryjeme prodyšným materiálem (papírový ubrousek/látkový kapesník/utěrka...) a převážeme provázkem nebo přichytíme gumičkou. To aby dovnitř mohly bakterie a nemohly tam octomilky a ven mohl oxid uhličitý, který při kvašení vzniká.

Necháme stát při pokojové teplotě a každý den promícháme něčím nekovovým. Rychlost kvašení závisí na teplotě. Může to být do druhého dne, ale taky to může trvat dny dva, tři... To, že fermentace zdárně probíhá, poznáme podle bublinek, podle toho, že ovoce se ve sklenici/lahvi trochu nadzdvihne, rozpadne a ztratí něco ze své původní barvy a taky podle octomilek, které najednou poletují kolem.

Prokvašenou limonádu přecedíme přes plátýnko/utěrku/pytlík na výrobu ořechového mléka a POŘÁDNĚ vymačkáme. Zbýt by měla jen jakási drť, která, pokud je limonáda dostatečně prokvašená, nemá sama o sobě už moc výraznou chuť. Jestli  vyhodit nebo sníst, záleží na vás.

Pokud limonádu hned nevypijeme, skladujeme jí v chladu a sem tam otevřeme, aby mohl ven plyn, který se v ní stále tvoří. Kvašení totiž neskončilo, jen se zpomalilo.

Tahle limonáda není z nejsladších, což je fajn, když chcete osvěžující letní drink, ale pokud byste raději sladkou tečku za obědem nebo večeří, doslaďe jí až těsně před nalitím a vypitím. Když totiž dáte med/cukr přímo do lahve a lahev zase zpět do lednice, vlastně tím hlavně přikrmíte baterie a budete  tak mít víc bublinek, ale né sladší  limonádu.

A jestli už jste všechny třešně zavařili, zkuste použít jiné ovoce. Teď v létě je ho všude tolik.  Mě se momentálně v lednici chladí meruňky s tymiánem, černý rybíz se zázvorem a višně s rozmarýnem :-)

Komentáře

* Údaje označené hvězdičkou jsou povinné