Skotské Oatcakes

Národní klasika, něco jako u nás knedlík :-). Co domácnost, to trochu jiný recept, ať už složením nebo způsobem přípravy (Něco jako u nás knedlík:-)). Každopádně ty domácí jsou nejlepší, i když musím přiznat, že u Marks and Spencer se dají sehnat docela dobré. Než bych, ale oblékla sebe, Anču a vydala se na cestu, tak raději zapnu troubu a vyndám ze spižírny vločky ...

Připravila a zapsala Eva, 30.12.2015


Suroviny a příprava

  • 300 g ovesných vloček + něco na vyválení
  • ½-1 lžička soli
  • 30 g másla/olivového oleje/kokosového oleje
  • Cca 100 – 150 ml vody

Vločky trochu rozmixujeme. Z části by se měla stát ovesná mouka, ale zbytek by pořád měl připomínat, že základní surovinou jsou právě vločky. Nasypeme do mísy. Přidáme sůl a pořádně promícháme. Máslo dáme do hrnku a přelijeme cca 100 ml vařící vody. Necháme rozpustit. Nalijeme na vločky a rukama vypracujeme těsto. Směs vody a másla by měla být dost teplá, aby těsto bylo vláčné a dobře se s ním pracovalo, ale zase né tak moc horká, abychom se spálili.

Těsto můžeme vyválet přímo na pečícím papíře, kde pak jen rádýlkem nakrájíme čtverečky a dáme na plech. Nebo si na vále rozválíme placku, ze které vykrajujeme kolečka a ta pak přendáme na plech vyložený pečícím papírem. Pokud je třeba, při rozvalování podsypáváme vločkami. Já používám silikonový vál a na těsto dám kus potravinářské fólie a válím přes ní. Nic se tak nelepí ani zespod ani seshora. Když je těsto moc suché, přidáme další teplou vodu.

Oatcakes pečeme v troubě předehřáté na 160°C asi tak 30 minut. Upečené sušenky necháme vychladnout na mřížce. Pokud je skladujete v suchu, vydrží věky.

Jestli si na ně dáte uzený sýr nebo uzeného lososa, je na vás. Dobré jsou i samotné. Anča je má nejraději s máslem, ale Anča má cokoli nejraději s máslem :-).

Tradičně se do Oatcakes dává máslo nebo sádlo nebo kombinace obojího, ale olivový a kokosový olej fungují taky dobře, pokud vám živočišné tuky nevyhovují.

Dobrou chuť a šťastný a veselý Nový i nový rok :-)

Komentáře

* Údaje označené hvězdičkou jsou povinné