Omáčka/polévka z dýně
O vaření s radostí a radosti z vaření
Ořechový dortík
Co děláte ve volných chvílích vy? Já dost často vařím, peču, kvasím, suším,... a nebo přemýšlím o tom, co bych uvařila, upekla, zkvasila, usušila... Vždycky mi bylo záhadou co na tom chytání ryb ti rybáři mají. Prosedět celé hodiny u vody, a pak třeba tu chycenou rybu pustit. Blázni :-) Co by asi takový nadšený rybář řekl na to, kolik hodin prostojím u plotny já. A pak se to taky ne vždycky povede, nebo to nevyjde podle představ... Blázen :-) Každý podle svého gusta :-) Tady je výsledek jedné takové volné chvilky. Ořechový dortík, kde základ těsta tvoří fazole a krém je z tofu??? Nezní to divně? Zní. A jak to vlastně chutná? Dobře :-) Jestli nevěříte, vyzkoušejte.
Připravila a zapsala Eva, 02.11.2016
Suroviny a příprava
Korpus
- 100 g vlašských ořechů
- 100 g světlé pohankové mouky
- 4 lžíce zlatého lněného semínka
- 150 g kokosového cukru
- ¼ lžičky soli
- 1 plechovka máslových/bilých fazolí VČETNĚ NÁLEVU
- 1 lžička sody
- 1 lžička prášku do pečiva
- Šťáva i kůra z poloviny citrónu
Ořechy lehce opražíme na pánvi. Necháme vychladnout a rozmixujeme/nameleme je najemno. Rozmixujeme/nameleme i lněné semínko. Všechny ingredience sesypeme a slijeme do jedné mísy a za pomoci tyčového nebo jiného mixéru z nich vykouzlíme lité těsto. Mixujeme opravdu důkladně, aby v těstě nezbyly kousky fazolí. Přešlehání těsta se není třeby bát. Bezlepkové pečení má i své výhody :-). Těsto nalijeme do vymazané kulaté dortové formy s průměrem 20 cm a dáme péct do předehřáté trouby – na cca 30 minut a na 150°C horkovzduch nebo 170°C klasika bez větráku. Po upečení necháme korpus chvíli pochladnout ve formě. Pak ho vyklopíme/vyndáme a dáme na mřížku kde vychladne úplně. A můžeme promazávat marmeládou, pomazávat krémem a posypat dalšími opraženými ořechy a nějakou tou kytičkou :-)
Marmeláda
- 100 g rozinek
- Šťáva i kůra z jednoho citrónu
- Špetka soli
- Troška vody
Rozinky zalejeme vymačkanou citrónovou šťávou. Přidáme k nim kůru, špetku soli, trošku vody a necháme alespoň půl hodiny bobtnat. Pak rozmixujeme dohladka. Když je marmeláda moc hustá a nešla by roztírat, přidáme další vodu. A naopak, pokud jsme to s vodou trošku přehnali, zahustíme marmeládu třeba namletými oříšky nebo lžičkou chia semínek...
Krém
- 200 g neochuceného tofu
- 60 g kakaového másla
- 60 g rýžového sirupu
- Šťáva i kůra z poloviny citrónu
- Špetka soli
Máslo opatrně rozehřejeme. Přidáme k němu všechny ostatní ingredience a rozmixujeme na hladký krém. Konzistence krému se bude měnit jak bude chladnout kakaové máslo, takže si vychytejte ten správný okamžik kdy se dá s krémem dobře pracovat. Kdyby vám moc ztuhnul, stačí ho lehce zahřát a jede se dál :-) Dobrou chuť a spoustu volných chvilek na to, co baví vás :-)