Amaranthové kostky

S přibývajícím hezkým počasím ubývá chuť trávit tolik času u trouby a u sporáku. Jenže chuť na sladké tu pořád je :-)

Připravila a zapsala Eva, 09.05.2016


Suroviny a příprava

  • 100g neochucené tahini
  • 100g datlového sirupu
  • Šťáva a kůra z poloviny citrónu (chemicky neošetřeného a ideálně bio)
  • 1 lžíce kvalitního kakaa
  • 1 lžička shoyu/tamari omáčky
  • 40-60g neochucených amaranthových perliček
  • 1 lžíce loupaných konopných semínek
  • Hrst lískových oříšků (obsah té mé jsem odvážila na 40g)
  • Hrst sušených brusinek/višní/meruněk/švestek – prostě nějakého výraznějšího a hlavně nesířeného ovoce

Tahini smícháme spolu s datlovým sirupem a kakaem. No, a pokud ochutnáte co vám vzniklo, je dost vysoká pravděpodobnost, že už neochutnáte amaranthové kostky. Tahle trojkombinace je totiž zákeřně dobrá. Lžička za lžičkou... a najednou je všechno pryč. Takže znovu. Ještě, že se ta balení dělají větší :-)...

Tahini smícháme spolu s datlovým sirupem, kakaem, shoyu/tamari a kůrou i šťávou z citónu. Přidáme semínka, nadrobno pokrájené oříšky a sušené ovoce. Do vzniklého „lepidla“ nasypeme amaranthové perličky a pořádně promícháme, nebo spíš propracujeme rukama. Když dáme perliček něco kolem 40g, budou kostky hutnější a kompaktnější, při 60g budou lehčí a spíš nadýchané. Oboje odzkoušeno, viz. fotky. Oboje s chutí snědeno :-)

Vzniklou hmotu přesypeme do pekáčku/platsové misky,... který jsme vyložili papírem na pečení/potravinářskou fólií. Papír/fólie by měly na všech stranách dost přesahovat. Rukama roztáhneme hmotu po celé ploše dna a trochu umačkáme. Překryjeme přečnívajícími stranami pečícího papíru/fólie a malým válečkem nebo třeba dnem skleničky upěchujeme. Dáme alespoň na ½ hodiny do mrazáku. Rozkrájíme na menší kousky a zase do mrazáku vrátíme. Jednak proto, že přímo z mrazáku jsou nejlepší, ale taky proto, že je na takovém místě nikdo kromě vás hledat nebude :-)

Osvědčilo se mi krájení nahřátým nožem. Strčit pod horkou vodu, rychle utřít a zakrojit. Nic se tak neláme a nedrolí.

Tahini je vápníková bomba. Amaranth je vápníková bomba. Datlový sirup se počítá mezi ta zdravěší sladidla. Kakao, ve své raw podobě, obsahuje spousu antioxidantů, minerálů a Bůh ví co ještě a o oříšcích a sušeném ovoci ani nemluvě. A pak, že mlsání je něco nezdravého :-)

Nemám (zatím :-) ) odzkoušené jiné sirupy a tekutá sladidla, ale předpokládám, že budou fungovat sejně, jen chuť bude trochu jiná. Tak kdyby se vám chtělo experimentovat, dejte vědět jak to dopadlo. Jo a burákové, mandlové, kešu... máslo taky stojí za vyzkoušení, nemyslíte? :-)

Komentáře

* Údaje označené hvězdičkou jsou povinné