Chia puding

Nejsem si úplně jistá, jestli má tahle gelovitá hmota plná semínek něco společného s pudingem, tak jak si ho pamutuju z dětství, ale jsem si jistá, že mi chutná :-) A asi v tom nebudu sama. Chia puding a chia semínka vůbec jsou v posledních letech dost populární a populární jsou i u nás doma. Díky bohu :-) Dát dohromady zdravou výživnou a dobrou snídani je tak otázka chvilky a ještě je to docela legrace, když vám s tím pomáhají prckové :-)

Připravila a zapsala Eva, 02.10.2016


Suroviny a příprava

Pro začátek bych zůstala u předpokladu, že pro přípravu pudingu použijeme mléko. Je celkem jedno jaké bude (kravské, mandlové,...) ale každopádně ho budeme potřebovat 5x víc než chia semínek. Alespoň mě tenhle poměr tekutiny a semínek připadá ideální. Výsledná konzistence chia hmoty je tak dostatečně tuhá, aby se jí dalo říkat puding, ale zároveň se s ní dá i dál pracovat. Mám na mysli použít jí jako jednu z vrstev při skládání snídaňových skleniček. Prostě musí jít nabrat lžičkou, a když jí plácnete třeba na jogurt a zasypete granolou krásně si mezi ty dvě další vrstvy sedne :-) koukněte na fotky.

  • 100 g chia semínek
  • 500 ml (mandlového) mléka
  • 2 lžíce kokosového cukru/rapadury nebo jiného oblíbeného sladidla
  • Větší špetka soli

Všechny ingredience smícháme a necháme chvilku být. Já nejraději používám malou metličku. Cca po 10 minutách ještě jednou promícháme a zase je třeba čekat. Tak za půl hodiny je hotovo :-) Můžeme rovnou použít, nebo dáme do uzaviratelné nádoby a do lednice, kde hmota vydrží v dobré kondici několik dní.

Chia puding se dá jíst samotný, ale já dávám přednost tomu ho kombinovat s dalšími dobrotami. Používám ho jako jednu z vrstev při sestavování snídaňových skleniček. Tu si může ráno u stolu namixovat každý sám, nebo se dají připravit den předem (do skleniček s víčkem) a pak už jen ráno vyndat z lednice při odchodu do školy/práce...  Kombinací je asi tak nekonečno :-) Já vždycky dám nějaké to ovoce. Na fotkách jsou mangový krém, horké švesky a úplně nejobyčejnější domácí jablečná přesnídávka. Bílé vrstvy pak tvoří kokosový nebo klasika kravský jogurt. A aby toho nebylo málo, prosypávám a zasypávám granolou – něco na tenhle nebo tenhle způsob. Do skleniček jsou, ale super i zbytky různých kašiček. Tady se můžete inspirovat některou tou naší (základní rýžová, s kokosem, čoko+banán, jáhlová, ovesná). Prostě nekonečno :-)

A teď se zkuste zbavit představy, že k přípravě pudingu je třeba mléko... jsou totiž i jiné tekutiny, ve kterých chia semínka můžou bobtnat. Tak třeba voda :-) Poměr semínek a vody je stejný jako když použijeme mléko (1:5). Já ale ještě přidávám šťávu z poloviny citrónu/limetky a zase špetku soli a 2 lžíce cukru. No a kdybyste chtěli z obyčejné vody udělat vodu neobyčejnou, přidejte místo cukru nějaký ten domácí sirup (z bezového květu, máty, rybízu...) Wow. Ale ani tady to nemusí zkončit. Kromě vody se semínka dají namočit i do ovocných či zeleninových šťáv – jablečný mošt a mrkvová šťáva (Ta je zrovna i na fotách) jsou jen dva příklady z toho obrovského množství možností. Prostě nekonečno :-)

Tak ať vám u snídaně chutná :-)

Ještě pár poznámek pod čarou, které se mi honí hlavou...

Všechna mléka (rostlinná i živočišná) fungují více méně stejně, jen to plnotučné kokosové bych ředila vodou (půl na půl). Obsah tuku (obvyklých 60% ) je opravdu v porovnání s ostatními dost vysoký.

Ovocné mošty a zeleninové šťávy je asi lepší používat pasterované. Jsou tak stabilnější a chia puding déle vydrží.

Ovocné mošty a zeleninové šťávy jsou obyčejně už samy o sobě dost sladké, a tak se to nemusí s přidáváním dalšího cukru moc přehánět. Hlavně pokud chia puding použijete jen jako jednu z více vrstev do snídaňových/dezertních skleniček.

Komentáře

* Údaje označené hvězdičkou jsou povinné