"Pracny"

Vidím pro sebe dvě cesty jak se vyrovnat s tím sychravým, studeným a zamračeným listopadem... a) odjet na druhou stranu světa, kde je právě teď teplo a sluníčko b) začít přemýšlet nad vánočním cukrovím :-)

Připravila a zapsala Eva, 18.11.2017


Suroviny a příprava

  • 100 g světlé pohankové mouky
  • 2 lžíce tapiokové mouky (škrobu)
  • 2 lžíce kakaa
  • 200 g strouhaného kokosu
  • 100 g vlašských/lískových ořechů
  • 150 g datlové pasty
  • ¼ lžičky soli
  • 1 lžička skořice
  • Pár namletých/roztlučených hřebíčků
  • 2 lžičky psyllia
  • Šťáva i kůra z poloviny chemicky neošetřeného pomeranče nebo z 1 citrónu

Jako úplně první věc si zvlášť opražíme oříšky a kokos. Většinou to uvádím jen jako možnost jak v receptu zvýraznit chuť ořechů a zlepšit jejich stravitelnost, ale v tomhle případě je to naprostá nutnost. Opražené ořechy a kokos se při mixování totiž částečně změní v „máslo“ . Těsto tak bude krásně držet pohromadě a "pracny" se po upečení budou lehce vyklepávat z formiček. Prostě nádhera :-) A jestli patříte k těm, kterým se doma nedaří umixovat kokosové máslo, tak tahle opražená varianta určitě vyjde :-) Takže si zvlášť opražíme oříšky (z těch lískových je lepší i odrolit slupky) a kokos a oboje necháme chvíli pochladnout. Mezi tím smícháme psyllium s pomerančovou/citrónovou šťávou a necháme je nabobtnat. Oříšky najemno rozmixujeme a pak k nim přidáme i kokos a mixujeme dál. Jak dlouho budete mixovat záleží na výkonosti vašeho mixéru/robota, každopádně výsledkem by měla být krémovitá hmota s kousky oříšků. K té přidáme i všechny ostatní suroviny a propracujeme na vláčné těsto. S tím se dá pracavat rovnou a nebo ho zabalíme do potravinářské fólie a necháme klidně i pár dní odležet. "Pracny" pečeme cca 15 minut v troubě předehřáté na 150 °C horkovzduch/170 °C klasika bez větráku. Po vyndání z trouby  necháme chvíli pochladnout ve formičkách a pak vyklepneme. Díky datlové pastě nebudou tyhle "pracny" nikdy tak křupavé  jako klasika od maminek, babiček, prababiček... jsou ale o dost zdravější, což taky není k zahození a tomu křupání se dá trochu pomoct druhým dopečením. Prostě pracny strčíme zase do trouby, tentokrát nepředehřáté, a na 10 minut jim zatopíme. Pak troubu vypneme a pracny v ní necháme dosušit až do úplného vychladnutí. Jestli můžete/chcete použít vejce, vyměňte je za psyllium a pomerančovou šťávu a kdyby se vám nechtělo tlouct hřebíček, dá se místo něj a skořice použít perníkové koření.

Krásný podzim :-)

Komentáře

* Údaje označené hvězdičkou jsou povinné

psylium

28.11.2017, autor: Veronika
Dobrý den, chci se zeptat, často máte v receptech psylium .. od kdy se může dát dětem? čím by se dalo nahradit? Děkuji
 
Odpověď:
Dobrý den :-) v receptech funguje jako pojidlo - něco jako vejce. Konkrétně v případě pracen tedy místo něj můžete použít 2 slepičí vejce nebo 2 lžíce namletého lněného semínka/chia semínka + 6 lžic vody. Co se týče vhodnosti pro děti a množství, třeba na krabičce od Dr. Popov stojí tohle: těhotné ženy - 1 čajová lžička, kojící matky - 1,5 lžičky, děti od 3 let 1 čajová lžička. Všechno jsou to doporučené denní dávky pro případ zdravotních obtíží typu zácpa a průjem. Pro děti do 3 let se jeho užívání nedoporučuje. Připadá mi ale, že celým tím dávkováním a vhodností či nevhodností se myslí hlavně pravidelné a dlouhodobější užívání psyllia jako léku. V případě jeho využití při pečení jsou dávky obsažené v jednotlivých porcích minimální (konkrétně u pracen jsou to dvě zarovnané lžičky na cca 70 pracen) a z mého pohledu neškodné pro jakoukoli věkovou kategorii :-)

datlová pasta

21.11.2017, autor: mara04
Vypadají krásně, chci se zeptat, jestli se dá použít místo datlové pasty klasický datlový sirup, děkuju:)
 
Odpověď:
Dobrý den :-) vyzkoušený ho nemám a myslím, že by těsto s ním bylo moc mazlavé a taky je na stejnou váhu sladší než pasta. Spíš bych použila rozmixované datle. Jestli máte moc tvrdé, stačí je na chvíli namočit. Ale pokud se rozhodnete recept vyzkoušet se sirupem, dejte určitě vědět, jak se povedly :-)